Gdzie znaleźć naturalny botoks – jad pszczeli na zmarszczki

Zmarszczki to zdecydowanie niepożądany efekt starzenia się skóry. O ile niemalże każdy chciałby się ich pozbyć, to nie każdy ma ochotę decydować się na terapię przy użyciu botoksu i igieł. W takim wypadku warto przyjrzeć się naturalnemu botoksowi. Tak nazywany jest jad pszczeli, który jest wykorzystywany jako składnik kremów, masek i serum.

Zbieżność nazw nie jest przypadkowa i wynika z porównywalnego działania jadu z działaniem toksyny botulinowej. A dokładniej, chodzi o sam efekt, gdyż proces aplikacji jest zupełnie różny. Podczas gdy w przypadku botoksu, aplikowany jest bezpośrednio, pod skórę, jad pszczeli jest składnikiem kremów aplikowanych na powierzchnię naskórka.

Dobroczynne działanie jadu pszczelego, od lat dobrze znane jest niektórym miłośnikom medycyny ludowej. Jad pszczeli miał pomagać w wielu dolegliwościach (bóle głowy, bóle reumatyczne, choroby układu nerwowego), a sposoby aplikacji dobierano w zależności od potrzeb. Ostatnio znalazł swoje miejsce również w dermatologii. Nic w tym dziwnego, posiada wiele wyjątkowych właściwości. To substancja skutecznie walcząca ze zmarszczkami i zapobiegająca powstawaniu nowych. Jad, który pszczoła wydziela po ukąszeniu stymuluje skórę do wytworzenia impulsu, który stanowi dla organizmu sygnał, że należy zrobić wszystko, aby wygoić ranę. W miejscu zetknięcia z jadem następuje wzmożona synteza kolagenu i elastyny. To one budują strukturę skóry, a ich ubytek wraz z upływającym czasem prowadzi do wiotczenia skóry. Ponadto w wyniku kontaktu z jadem przyśpieszona zostaje cyrkulacja krwi oraz regeneracja komórek. Wszystkie te czynniki wpływają na napięcie, jędrność i gęstość skóry. Zmarszczki zostają wypełnione przez produkowane włókna kolagenowe, a cera wygląda młodziej. Ponadto poprawia się koloryt skóry.

Jad pszczeli na zmarszczki a kosmetyki

Do kosmetyków często dodawany jest także miód Manuka, który świetnie uzupełnia działanie jadu. Znajdują się w nim liczne substancje, które łagodzą ewentualne podrażnienia powstałe w wyniku aplikacji jadu, po użyciu którego cera może być nieco podrażniona i zaczerwieniona. Miód Manuka w porównaniu z innymi miodami posiada wyjątkowo dużo substancji aktywnych. Ponadto miód zawiera witaminy młodości, aminokwasy, kwasy organiczne oraz olejki eteryczne, które wzmagają działanie jadu. Miód pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, odżywia, regeneruje, dodaje blasku i spłyca zmarszczki.

Choć jad pszczeli ma wyjątkowe działanie na zmarszczki, to warto jednak pamiętać, że substancja ta może powodować uczulenia – to dość silny alergen. Dlatego warto wykonać próbę uczuleniową, na przykład na przedramieniu.  Ponadto jad pszczeli nie jest tanią substancją, przez co kosmetyki go zawierające także nie należą do najtańszych. Światowy rynek został zawojowany przez produkty w Nowej Zelandii. Obecnie jednak z powodzeniem można odnaleźć produkty od pszczół z innych regionów, które są nieco tańsze od tych nowozelandzkich.

Jeżeli przeszkadzają Ci pojawiające się i pogłębiające linie na twarzy, warto zapoznać się z jadem pszczelim na zmarszczki. Pobudzi procesy regeneracyjne, wygładzi cerę, odżywi ją, poprawi koloryt. Odnowione i nowo powstałe włókna kolagenu oraz elastyny wypełnią zmarszczki, poprawią napięcie, jędrność i gęstość skóry.