Co wybrać botoks czy kwas hialuronowy – medycyna estetyczna

Zarówno botoks, jak i wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym jest dzisiaj doskonałą alternatywą dla chirurgicznych operacji plastycznych przy użyciu skalpela. Oba te zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają wygładzić poszczególne partie twarzy, a przy tym sprawić, że skóra pozostaje idealnie gładka, bez jakichkolwiek niedoskonałości. Warto jednak wiedzieć, na który zabieg się zdecydować i jaki będzie korzystniejszy, biorąc pod uwagę chociażby rodzaj powstałych zmarszczek i część twarzy, z której mają być niwelowane. O metodach niwelowania zmarszczek przeczytacie tu.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją, która występuje w skórze. Jeśli jest produkowany w wystarczającej ilości, wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry i jej napięcie. Niestety, produkcja kwasu hialuronowego obniża się wraz z wiekiem. Pierwsze dysfunkcje tego procesu zauważa się już około 20-go roku życia, przez co pierwsze zmarszczki widoczne są nawet w wieku 25-ciu lat. Początkowo, bruzdy są niewielkie i płytkie, powstają tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Zauważa się między innymi zmarszczki pod oczami. Medycyna estetyczna na szczęście radzi sobie z tym problemem. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w mezoterapii, gdzie substancja ta wraz z preparatem witaminowym jest wstrzykiwana pod skórę, by pobudzić ją do naturalnej regeneracji.

Zmarszczki pod oczami a medycyna estetyczna

Właściwości kwasu hialuronowego docenili też kosmetolodzy. Oferują oni odżywcze kremy na bazie właśnie tej substancji. Udowodniono, że kosmetyki, które zawierają kwas hialuronowy w swoim składzie, są znacznie lepiej wchłaniane w głąb skóry.

Warto pamiętać, że działanie kwasu hialuronowego jest w pełni bezpieczne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Efekt zabiegów z jego wykorzystaniem jest jednak czasowy, utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy. Po tym czasie wybrany zabieg należy powtórzyć ponownie (jednorazowo bądź w seriach).

Zmarszczki pod oczami a botox

Botoks, czyli toksyna botulinowa jest również naturalną substancją. To jad kiełbasiany, który wykorzystany w odpowiedniej ilości jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Zabieg z wykorzystaniem botoksu trwa kilka minut i jest jednorazowy, a efekty utrzymują się od 6 do 9 miesięcy. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w mięśnie podskórne. Zabieg nie usuwa zmarszczek, ale skutecznie je wygładza. Warto dodać, że botoks jest idealny dla osób, które chcą zniwelować jedynie zmarszczki mimiczne, nie działa on na te grawitacyjne, czyli pojawiające się w naturalnym procesie starzenia się skóry.

Toksyna botulinowa może być wykorzystywana na różnych partiach twarzy i całego ciała. Jest bezpieczna nawet tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna, skutecznie wygładza na przykład zmarszczki pod oczami. Botox jest tak popularny z jeszcze jednej przyczyny. Nie daje efektu maski, a wygładzenie jest w pełni naturalne.

Walka ze zmarszczkami przy wykorzystaniu tak kwasu hialuronowego, jak i toksyny botulinowej jest nieinwazyjna i w pełni bezpieczna, o ile podejmowana jest we współpracy z wykwalifikowanym dermatologiem bądź kosmetologiem. Tylko specjalista może doradzić wybór odpowiedniego preparatu i metody usuwania zmarszczek dla indywidualnego pacjenta.