Botoks likwiduje zmarszczki wokół ust!

Wiotczenie skóry i zanik tkanki podskórnej najwyraźniej widać na twarzy. To jednak ta część ciała, o którą chcemy intensywnie dbać. Kanony współczesnego piękna jasno określają, iż skóra twarzy ma być wiecznie młoda, bez jakichkolwiek skaz. To twarz jest naszą wizytówką. To właśnie ona jest tą częścią ciała, której nigdy nie zakrywamy. Niestety, to też na niej widać pierwsze oznaki starości, z którymi chcemy walczyć.

Pierwsze zmarszczki widoczne są na twarzy po 30 roku życia, ale proces ich powstawania rozpoczyna się już w wieku lat 20. To wtedy zaczyna niedomagać produkcja kwasu hialuronowego, który odpowiedzialny jest za nawilżenie tkanki skórnej, elastyny i kolagenu, które mają wpływać na odpowiednie napięcie skóry. Bruzd zaczynają występować na czole, w okolicach oczu i w kącikach ust. Znaczny wpływ na ich powstawanie ma też mimika naszej twarzy, która jest w ciągłym ruchu. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na usta, bo to głównie one tworzą grymasy i miny. Niestety, gestykulacja, narząd mowy i okazywanie różnych emocji przy ich pomocy sprawia, że nazbyt często używane mięśnie oraz skóra zaczynają wiotczeć. Dobrą informacją jest natomiast fakt, iż zarówno na zmarszczki wokół ust, jak i inne partie twarzy istnieją dzisiaj skuteczne metody, dzięki którym mogą być one niwelowane. Jedną z metod ich łagodzenia jest botoks.

Jak działa botoks na zmarszczki wokół ust?

Botoks, czyli toksyna botulinowa nie likwiduje zmarszczek, ale skutecznie je wygładza. Niewielkie stężenie jadu kiełbasianego, który w takiej ilości jest całkowicie niegroźny dla ludzkiego organizmu, wstrzykuje się w mięśnie podskórne i unieruchamia. Zabieg w okolicach ust w znaczny sposób ograniczy aktywność mięśnia okrężnego i rozluźni go. Pamiętajmy jednak, że skóra w tej części twarzy jest szczególnie delikatna i wrażliwa. Okolice, które mają być poddane zabiegowi, są ponadto niewielkich rozmiarów, co wymaga ogromnej precyzji w działaniu.

Botoks ma unieruchomić określony mięsień wokół ust. Osoby, które chciałyby pozbyć się tzw. zmarszczek palacza, powinny wybrać renomowany gabinet dermatologiczny bądź klinikę medycyny estetycznej. Podanie zbyt dużej dawki toksyny botulinowej albo nieumiejętne ostrzyknięcie, powodować może szereg powikłań. Do takich zaliczyć można częściowy i czasowy paraliż narządu mowy.

Odpowiednio podany botoks da natomiast naturalny rezultat, bez efektu maski. To dlatego zabiegi tego rodzaju okrzyknięto doskonałą alternatywą dla chirurgicznych operacji plastycznych z użyciem skalpela. Należy mieć przy tym na uwadze, że efekty ostrzyknięcia toksyną botulinową widoczne są niemalże natychmiast, ale utrzymują się tylko kilka miesięcy. Po 4-7 miesiącach zabieg można w bezpieczny sposób wykonać ponownie. Co ważne, botoks działa na zmarszczki mimiczne, które są efektem osłabienia mięśni wokół ust. Jeśli pacjent chce usunąć głębokie bruzdy, które pojawiły się w wyniku procesu fotostarzenia się skóry to powinien raczej skorzystać z zabiegów wypełniających, na przykład kwasem hialuronowym. Dobre efekty dają również serie zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego.